Muddler
Ki hogy köti?
Regisztráljon vagy jelentkezzen be új hozzászólás küldéséhez.
A bucktaileknél az alsó részen vastagabb és valamivel rövidebbek a szálak, a vége felé hosszabbak, vékonyabbak és kacskaringósabbak. A szőrök különbözőségéből adódik, hogy ha az alsó szőrt ugyanúgy meghúzod a cérnával, mint a felülről kivágottat, akkor az előbbi szétáll, mint az őzszőr, az utóbbi meg nem.
"vagynem"
"vagynem"
Ez attól van ugyibár, hogy üreges a szőr. Bucktailben baszott idegesítő... Bár nehezen tudom elképzelni, hogyan lehet egyszerre lazán kötni, hogy hátul lapuljon, meg szorosan, hogy elöl meredjen, de megpróbálkozom vele.
Bucktail-nél nekem is bajom, de nem a szőr minőségéből adódik ez?
Ha jól értem a prollémát, akkor túl szorosra húzod a cérnát, az állítja fel (hű bammeg, fojtogatós-perverzió). Néhány viszonylag laza menettel lehet leszorítani. Nekem a bucktailnál állandó probléma ez.
Az én prollémám a kérdéskörben, hogy nemtom miért, a régebben szépen megmaradó, annyira nem felmeredező első szőrcsík - ami olyan kackiásan hátrafelé tölcsérezik egy szép Mulder ügynökön - újabban mindig bevágja a minimum 80 fokot a horogszárhoz képest. Kössek erre a célra egy külön adagot más szőrből, vagy mi a megoldás, gond?
Dankesőn előre is!
Dankesőn előre is!
Létrehozva: 2010-08-12 11:11:55
Utoljára módosítva: 2010-08-12 11:13:39
Utoljára módosítva: 2010-08-12 11:13:39
Csatlakozott: 2010-07-28
Köszönöm mindenkinek a választ! Valójában nem is "a" muddlerre, hanem úgy általában a faragott szőrfejű mindenfélékre voltam kíváncsi, elnézést a pongyola fogalmazásért. Nem a tradíció, hanem a praktikum érdekel, ez volt számomra a kulcs infó:
"ha az alsó szőröket nem kötöd be, vagy a fejkialakításnál formára nyírod, azaz a horogszárral párhuzamosra, akkor garantáltan nem fog elfordulni a légy a bevontatás során, míg a másik esetben külön súlyozás (pl. szem) nélkül ez előfordulhat"
Nekem egyszerűbb körbetekerni, és utólag nyírni.
"ha az alsó szőröket nem kötöd be, vagy a fejkialakításnál formára nyírod, azaz a horogszárral párhuzamosra, akkor garantáltan nem fog elfordulni a légy a bevontatás során, míg a másik esetben külön súlyozás (pl. szem) nélkül ez előfordulhat"
Nekem egyszerűbb körbetekerni, és utólag nyírni.
Ha ragaszkodunk az eredeti kérdéshez és a tradíciókhoz, akkor az első egy spuddler, azaz nem muddler. Ezért (is) van máshogy kötve.
A klasszikus muddlereknél körbeforgatják az első (és/vagy második) adag szőrt, hogy nagyobb turbulenciát keltsen ill. a vertikális mozgás kiegészüljön egy horizontálissal. Ha muddler fejű legyeket kötünk akkor a mögé bekötött és hosszabbra hagyott anyagok (zonker, szintetikus szálak, stb) a turbulencia miatt valamivel intenzívebb mozgást adnak.Viszont ha az alsó szőröket nem kötöd be, vagy a fejkialakításnál formára nyírod, azaz a horogszárral párhuzamosra, akkor garantáltan nem fog elfordulni a légy a bevontatás során, míg a másik esetben külön súlyozás (pl. szem) nélkül ez előfordulhat.
A konklúzió: ha a tradíciókat követed, keresd meg a legrégebbi elérhető információt és úgy kösd, egyébként pedig úgy, ahogy akarod és a halak majd eldöntik melyik kell nekik.
Ha nem ez volt a kérdés, akkor kérem a hozzászólásomat törölni...
"vagynem"
A klasszikus muddlereknél körbeforgatják az első (és/vagy második) adag szőrt, hogy nagyobb turbulenciát keltsen ill. a vertikális mozgás kiegészüljön egy horizontálissal. Ha muddler fejű legyeket kötünk akkor a mögé bekötött és hosszabbra hagyott anyagok (zonker, szintetikus szálak, stb) a turbulencia miatt valamivel intenzívebb mozgást adnak.Viszont ha az alsó szőröket nem kötöd be, vagy a fejkialakításnál formára nyírod, azaz a horogszárral párhuzamosra, akkor garantáltan nem fog elfordulni a légy a bevontatás során, míg a másik esetben külön súlyozás (pl. szem) nélkül ez előfordulhat.
A konklúzió: ha a tradíciókat követed, keresd meg a legrégebbi elérhető információt és úgy kösd, egyébként pedig úgy, ahogy akarod és a halak majd eldöntik melyik kell nekik.
Ha nem ez volt a kérdés, akkor kérem a hozzászólásomat törölni...
"vagynem"
Én is körbetekerem. Bár az első nagyon fogós "muddlerem" egy rosszul sikerült elk hair caddis volt, azon csak a tetején volt szőr, csak aztán néztem utána a szőrfejűeknek jobban.
Betyárok, pandúrok!
Ti hogy kötitek a muddler gallért?
Teljesen körbetekerve már az első bekötéstől, vagy először csak a háta felől?
Vagy esetleg még másképpen?
Ti hogy kötitek a muddler gallért?
Teljesen körbetekerve már az első bekötéstől, vagy először csak a háta felől?
Vagy esetleg még másképpen?
Jelenleg nincs online felhasználó.
